טרנספורמציה בחוויית המטופל - הצורך בטיפולים רפואיים מותאמים אישית

Written by     Published in Blogs on 22 April 2020

העולם סביבנו מתפתח בקצב מהיר מאי פעם. עסקים רבים מתחומים שונים עושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות על מנת לקבוע סטנדרטים חדשים ולענות על הציפיות של הצרכנים. למרות ההתקדמות המואצת שחלה בתעשיות המובילות, בין אם מדובר בתעשיית הרכב או במערכת הבריאות, התיאבון לחדשנות ולשימוש בטכנולוגיות חדשות גדול יותר מתמיד.

 

פיתוחים שנערכו במסגרת מערכת הבריאות בעבר, הצריכו שלבי בדיקה ממושכים, ייצור איטי ובדיקות טיפוליות ניסיוניות יקרות, כאשר לעתים אף חלפו עשרות שנים משלב פיתוח המוצר ועד ליציאתו לשוק. עם זאת, העלייה של שירותים מבוססי ענן, רובוטיקה, אוטומציה, וירטואליזציה והדפסת תלת ממד, הביאה להאצה של מערכות טיפוליות חדשניות שנוצרו באמצעות מודלים ברי קיימא, תוך הגברת שיתופי הפעולה בין הגורמים השונים המעורבים בשרשרת הייצור והאספקה.

השפעות המגזר הפרטי על בריאות הציבור, המונעות על ידי הגברת הביקוש הצרכני והצורך לפתח דרכים יעילות יותר להצלת חיים, מביאות לשיפור משמעותי בטיפול בחולים, הן לטווח הקצר והן לטווח הרחוק. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ודרישות המטופלים משתנות, כך מיושמים יותר ויותר פתרונות מותאמים אישית המוצעים לקשת רחבה יותר של חולים, זאת כחלק מהעידן החדש של הרפואה המודרנית והטיפול המותאם אישית.

מה המשמעות של טרנספורמציה בתחום הבריאות?

החולים בימינו מעוניינים בטיפול רפואי מותאם אישית, המותאם ספציפית לצרכיהם. בניגוד לעבר, המטופלים כיום מודעים יותר לאפשרויות הטיפול שונות הקיימות בשטח ואף מוכנים לעתים לשתף נתונים אישיים רגישים בתמורה לחוויית טיפול טובה ביותר. כדי להניע את השינוי ולהביא לפיתוח של שירותי בריאות מורכבים יותר, מערכת הבריאות זקוקה לשיתופי פעולה חדשניים המבוססים על מודלים ברי קיימא, בכדי לאפשר טרנספורמציה בשרשרת הייצור והאספקה. פיתוח של טיפולים רפואיים תמיד היה כרוך במורכבות רבה, זמן רב ועלויות גבוהות, כאשר כל טעות בדרך עלולה להיות משמעותית ולפגום בתוצר המוגמר. עם זאת, כיום ישנן דרכים אפקטיביות יותר להפחית עלויות, סיכונים וזמן פיתוח. שכן, יותר ויותר ארגוני בריאות ציבוריים ופרטיים פונים כיום לפלטפורמות וירטואליות אינטואיטיביות בכדי לטפל בסוגיות רפואיות נפוצות, בין אם מדובר בייצור מכשירים, תרופות או טיפולים שונים.

פלטפורמות תלת ממד ווירטואליזציה, מציעות כלים שיתופיים הנחוצים לצורך שיתוף מידע לאורך שלבי הפיתוח, זאת על מנת לספק את המוצר הטוב ביותר. כלים אלו מסייעים לזהות ולמזער תקלות בתכנון או בייצור, להפחית את הופעתן של תופעות לוואי שליליות ולהוביל לשיפור ניכר במצב המטופלים. תהליכי ייצור בהתאמה אישית מאפשרים פיתוח מהיר יותר ומסייעים לצוותי מחקר ופיתוח רפואיים לספק לחולים טיפולים משני חיים באופן מהיר ויעיל יותר מאי פעם.

דאסו סיסטמס משמשת שותפה מרכזית של ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם ומסייעת בהאצה של פיתוחים המציעים פתרונות חדשים וחכמים יותר בתחום הבריאות. פלטפורמת ה-3DEXPERIENCE שלנו מאפשרת סנכרון ושיתוף פעולה בו זמני בין כל הגורמים הלוקחים חלק בתהליך התכנון, הפיתוח והפריסה של מוצרים רפואיים. פיתוח מוצרים, מכשירים וטיפולים המתבצע בסביבה וירטואלית, מעניק למדענים ולמהנדסים פרספקטיבה רחבה יותר על תהליך הייצור ועל האופן בו המוצרים מובאים לשוק.

דרכי יישום של חדשנות ברת קיימא

פרויקט IASO שנקרא על שם אלת ההחלמה היוונית, מהווה דוגמא אופטימלית לאופן בו כלים חדשניים ושיתופי פעולה המבוססים על מודלים ברי קיימא נפגשים, על מנת להציב את המטופל בלב הטיפול הרפואי החדשני. פרויקט זה מביא לידי ביטוי את הערך שמעניקה פלטפורמת ה- DEXPERIENCE 3 של דאסו סיסטמס עבור חברות העוסקות בתחום מדעי החיים, זאת על ידי סיוע בפיתוח טיפולים מתקדמים בתחום האונקולוגי.

הליך זה מתבצע באמצעות מזרק מיוחד מותאם אישית המאפשר איסוף מידע בנוגע לפעימות הלב, דפוסי השינה והרגלי האכילה של המטופל. באמצעות כך ניתן לזהות את תגובת המטופל לטיפול ספציפי, להודיע לו מתי עליו ליטול מרשמים ובמקרה של מחלות כרוניות, ניתן אף לאסוף מידע לגבי תקופות בהן מתרחשת הפוגה במחלה, על מנת להתאים למטופל טיפול ספציפי ומותאם ולהגביל את התקדמות המחלה. מדובר בחוויית טיפול חדשנית המשנה את כללי המשחק בעולם הרפואה הנוכחי, ומאפשרת ליצרנים ולמפתחים בתחום להתקדם מספר צעדים קדימה אל עבר הדור הבא של הטיפולים הרפואיים.

עבור מטופלים החיים באזורים מסוימים במדינה בהם אין גישה נוחה לשירותי רפואה שונים, טיפול ביתי עשוי להועיל מאוד. עם זאת, גם כאשר מדובר באזורים עירוניים מפותחים, לפעמים המטופל נדרש להמתין שבועות בטרם הוא רואה רופא מקצועי, כך שפתרון רפואי מותאם זה עשוי לסייע באבחון עצמי ומאפשר למומחים רפואיים לנצל את מלוא הפוטנציאל הטמון בנישת הטלא רפואה.

פרויקט IASO התאפשר באמצעות פלטפורמת החוויה הוירטואלית של דאסו סיסטמס. שכן, יצירת כלים חדשים באופן וירטואלי מאפשרת התאמה רציפה בין רעיונות ופיתוחים חדשניים. הליך זה מעמיד את הקיימות בלב החדשנות ומקל את העומס המוטל על משאבי הבריאות הציבורים למצוא טיפולים חדשניים באופן מהיר ויעיל יותר. מעבר לכך, פרויקט זה, מפחית את הצורך של היצרנים והמפתחים להגיע פיזית ממקום למקום על מנת לקדם את הליך הפיתוח, מאחר שהליך הייצור והתכנון מתבצע באמצעות כלים דיגיטליים המאפשרים סנכרון בזמן אמת בין כל הגורמים הלוקחים חלק בתהליך.

יצירת מפת דרכים לעתיד

העתיד הוא עכשיו. הצרכנים של היום מעוניינים בטיפולים רפואיים בהתאמה אישית, המתאפיינים בחדשנות ובבטיחות משופרת. טיפולים מסורתיים המותאמים לכלל כבר אינם עונים על דרישות המטופלים, ואכן ניתן לראות ששירותי בריאות מונעים, מותאמים אישית הופכים במהירות לנורמה. היצרנים בתחום הרפואה חייבים להתאים עצמם להלך הרוח הנוכחי ולבצע שינוי קריטי בשרשרת הערך על מנת לעמוד בקצב ולענות על דרישות המטופלים.

טכנולוגיות ותשתיות חדשות, בין אם מדובר בטלא רפואה, חולים ווירטואליים או שיתופי פעולה אחרים, מאפשרות קשרי עבודה הדוקים יותר בין כל בעלי העניין. כך שסביר להניח שבקרוב יושקו יותר ויותר יישומים חדשים המאפשרים לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בטיפולים עתידניים אלה.

על מנת לייצר טיפולים מותאמים אישית אפקטיביים ובעלות נמוכה, יש צורך להתמודד עם אתגרים רבים. פלטפורמות המבוססות על וירטואליזציה מפשטות את התהליך ומכילות אלמנטים שונים המאפשרים לייצר טיפול ספציפי מותאם למטופל בכל מקום בו הוא נמצא. הליך זה מרתק את המטופל ומאפשר לו להיות מעורב יותר בתהליך הריפוי. בסופו של דבר הליך זה יסייע לייעל את מערך הבריאות ברמת המאקרו ויוביל לשימוש מדויק יותר במשאבים הכוללים. ככל שהתעשייה הרפואית תתמסר לתהליך זה, כך נוכל להבטיח עתיד רפואי חדשני המותאם לצרכים הרפואיים המתעוררים בעולם המודרני.

Claire BIOT

Life Sciences Industry VP, Dassault Systèmes