טכנולוגיה

aspect imaging8060

קליבר משיקה מדפסת 3D שולחנית להדפסת שתלים רפואיים

MDI Expo 2019 Logo 8060

באחד היישומים הראשונים שהמחישו את יכולות המדפסת, הודפס בבית חולים בניו- דלהי חלק המחליף עצם גולגולת שניזוק. היתרון הגדול: לשתל הפולימרי יש תאימות ביולוגית.

חברת קליבר מקבוצת גסטטנרטק, השיקה בהשקת בכורה בישראל את ה-Apium M220 מדפסת התלת מימד השולחנית הראשונה בעולם שתוכננה במיוחד להדפסת מוצרים רפואיים ושתלים העשויים מ- PEEK - חומר פולימרי בעל תאימות ביולוגית.

PEEK Polyetheretherketone הוא חומר המציע שילוב ייחודי של תכונות מכניות, עמידות בפני כימיקלים, שחיקה, עייפות חומר ועמידות בטמפרטורות גבוהות במיוחד (עד 260 מעלות צלזיוס). היתרון הגדול שמאפשר לעשות בו שימוש להדפסת שתלים המותאמים אישית לחולה: החומר הוא בעל תאימות ביולוגית (ביוקומפטביליות), והוא אינו יוצר תגובות מזיקות כשהוא בא במגע עם מרקם ביולוגי חי. אחד היישומים הראשונים בוצע בניו דלהי, הודו, על ידי ד״ר סאנג׳יי פאטאק מ- Global Health Care, במהלך בו הוחלף חלק פגוע בעצם הגולגולת בחלק חדש שהודפס תוך שימוש ב- PEEK ובמדפסת Apium M220.

השקת המדפסת בישראל מגיעה לאחר שבתחילת החודש נחתם הסכם ייצוג בלעדי בישראל בין קליבר לחברת Apium הגרמנית, המתמחה בפיתוח וייצור מדפסות העושות שימוש בחומרים פולימריים מורכבים. Apium היא החברה הראשונה בעולם ששיווקה את ה- PEEKבתצורה המאפשרת הדפסה עימו לשימושים רפואיים. המשמעות: קיצור משמעותי של זמני הפקה והפחתת סבל החולים, עלות נמוכה משמעותית מהליכי ההפקה בהם נעשה שימוש כיום והעובדה שניתן לבצע את כל הליך ההדפסה בשטח בית החולים במקום להוציאו לקבלני משנה חיצוניים. לדברי דורון צינר, מנהל השיווק של קליבר, כירורגים ומנתחים מומחים בהשתלות מישראל לצד בתי חולים מגלים התעניינות רבה במדפסת ובחומרים המאושרים להשתלות. ״יש כאן אלמנט קריטי לחסכון, מהירות ואיכות לעומת הפתרונות הקיימים כיום."

GUY ENGEL CALIBER 400

גיא אנגל, מנכ"ל קליבר

״מדובר בבשורה לקהיליה הרפואית ולחברות העוסקות בפיתוח מוצרים רפואיים״, אומר גיא אנגל, מנכ"ל קליבר. ״הם בוודאי ישמחו לקבל פתרון שיחליף את שתלי הטיטניום המאוד יקרים בהם נעשה שימוש כיום״. לדברי אנגל, המדפסת אינה מוגדרת כציוד רפואי, אך מתאימה לייצור בחדרים נקיים של מכשור רפואי וכי כל מדפסת מלווה באישורים המעידים על התאימות הביולוגית של חומר ההדפסה.

מערכת מכשור רפואי ישראל