טכנולוגיה

aspect imaging8060

P-Cure פיתחה פתרון המנגיש טיפול מבוסס פרוטונים לחולי סרטן

MDI Expo 2019 Logo 8060

חברת P-Cure , שנוסדה בשנת 2007 על ידי ד"ר מיכאל מאראש, פיתחה טכנולוגיה ייחודית אשר מפחיתה באופן משמעותי את עלויות ההתקנה וכמות המשאבים הנדרשים להקמה והפעלה של מרכזי טיפול, ובד בבד, מגבירה את יעילותו הקלינית.

הקרנת פרוטונים היא טיפול רדיותרפי מתקדם בסרטן, המוכר ברחבי העולם. יתרונו הגדול הוא בכך שפרוטונים מוסרים את מרבית האנרגיה שלהם בעומק הגוף, בתצורה הידועה כ Bragg peak, אשר מעבר לו אין כלל מסירת אנרגיה, שמעבר לו הם נעצרים. לכן, בטיפולי פרוטונים, ניתן להקטין את מסירת מנת הקרינה לרקמה הבריאה שסביב הגידול, תוך הריסת התאים הסרטניים בגידול עם פגיעה מינימלית ברקמה הבריאה. משום כך, הוא יעיל ביותר לטיפול בגידולים באזורים רגישים כגון המוח, עיניים, צוואר, ריאה וכולי, ונעשה בו שימוש נרחב אף בקרב ילדים חולי סרטן וכן מיעוט תופעות לוואי. יותר ממחצית מחולי הסרטן מטופלים בהקרנות בקרני רנטגן בין אם בנוסף לניתוח וכימותרפיה, ובין אם רק בהקרנות. מרבית טיפולי הקרינה בעולם מבוצעים באמצעות מאיצים קוויים המייצרים קרינת רנטגן. החיסרון בשימוש בקרינת רנטגן הוא שאלומות הרנטגן מוסרות את מרבית האנרגיה שלהן כבר בסנטימטרים הראשונים בכניסתן לגוף, ומנת הקרינה הנמסרת מעבר לכך, תתבצע לכל אורך מסלולה בגוף. לכן, תמיד תהיה מסירת מנת קרינה מוגברת בשולי הגידול לכל אורך מסלול הקרן, באזור הרקמות הבריאות מסביב לגידול.

כיום פרוסים ברחבי העולם כ 10,000 מרכזים לערך המטפלים בהקרנות, אך רק כ- 70 מרכזי טיפול בפרוטונים, ביניהם במצרים, ירדן וערב הסעודית. בישראל כאמור, אין מרכז כזה. אחת מהסיבות היא העלות הכבדה להקמתו של מרכז טיפול מסורתי בפרוטונים, הנעה בין 100-150 מיליון דולר, ולכן חולים נשלחים לטיפולים במרכזים בחו"ל, במימון קופות החולים. לאחרונה הכיר משרד הבריאות בחשיבותו של מרכז לטיפול בפרוטונים והכריז על הקמתו של מרכז פרוטונים לאומי שישרת את כל קופות החולים, אך הוא צפוי להתחיל לפעול רק לפחות בעוד 3 שנים. אתגר נוסף העומד בפני הקמתו של מרכז טיפול מלבד עלותו הכבדה היא הצורך בהקצאה של שטח נרחב לציוד הכבד, העומד על 12 מ' (בניין בגובה של 3 קומות) , בנוסף, יש להקים בונקר תת קרקעי חסין קרינה בו מתבצע הטיפול עצמו. כל אלו מקשים על הקמתו של מרכז טיפול ומצטברים לכדי הוצאות בסך של מיליוני דולרים.

חברת P-Cure , חברה שכולה כחול לבן, שנוסדה בשנת 2007 על ידי ד"ר מיכאל מאראש, פיתחה טכנולוגיה ייחודית אשר מפחיתה באופן משמעותי את עלויות ההתקנה וכמות המשאבים הנדרשים להקמה והפעלה של מרכזי טיפול, ובד בבד, מגבירה את יעילותו הקלינית. בכך, היא מאפשרת למרכזים ברחבי העולם להציע טיפול מבוקש ביותר, לחולי סרטן. הפתרון שפיתחה החברה מייתר את הצורך בגאנטרי(GANTRY) מתקן ענק בגובה שלוש עד ארבע קומות, המסיט את קרן הפרוטונים באמצעות שדות מגנטיים כבירים ומאפשר הקרנה בכל הכיוונים כאשר המטופל סטטי.

הטיפול של P-Cure הינו טיפול אדפטיבי, כלומר טרם ההקרנה תתבצע סקירת CT דיאגנוסטי אשר תאפשר התאמה אישית של הטיפול בדיוק מירבי למטופל. בתום הסקירה המערכת משתמשת במגנטים המבצעים סריקת קרן פרוטונים המשנה את מיקום הקרן במרחב ואת אנרגיית הקרן בהתאם לתכנית הקרינה וממצב האנטומי של המטופל בעת הטיפול. בעת הטיפול, המטופל ממוקם בתנוחת ישיבה, על

גבי מערכת מונחית רובוט אשר ממצבת את המטופל ביחס לקרן הפרוטונים. האצה הפרוטונים במערכת שפיתחה החברה מתבצעת באמצעות Synchrotron (מאיץ), אשר מאפשר ברירת אנרגיות הפרוטון במהירות ובדיוק, תוך הקטנה משמעותית של זיהום נויטרונים. ביטול מרכיב הגאנטרי בציוד הוא זה המאפשר להקטין את גודל המכשיר, ובהתאמה את עובי הקירות. במקום בונקר עם קירות בעובי 3-5 מטר יספיק עובי של מטר עד שני מטרים, בדומה לתקן כיום במערכות מבוססות פרוטונים.

הפתרון שפיתחה החברה משווק ללקוחות ברחבי העולם ביניהם גם Northwestern Medicine Chicago Proton Center, אחד ממרכזי הטיפול המובילים בעולם, לטיפול בסרטן, בו טופלו בהצלחה מאות חולים, עד כה. מערכות נוספות של החברה יסופקו למרכזים רפואיים בבריטניה וסין, וכן היא נמצאת במגעים עם מרכזים מתקדמים נוספים לטיפול בסרטן ומכוני מחקרים מהמובילים בארץ, ובעולם. חזון החברה הוא להיות מובילה עולמית בתחום והיא בעלת פוטנציאל אמיתי להפוך את ישראל למרכז העולמי של הטכנולוגיות הטובות ביותר לטיפול בסרטן.

מערכת מכשור רפואי ישראל